Czy po tym nieudanym zbliżeniu mogłam zajść w ciążę?

Mam pytanie dotyczace możliwości zajścia w ciaze. Moje ostatnie 5 cykli trwało kolejno:22,24,25,24,26 dni. Pierwszy dzień ostatniej miesiaczki byl 21.04.2021 i trwała ona 5 dni. 9.05 przydarzyła nam sie z chłopakiem wpadka, prezerwatywa została we mnie. Wydaje mi sie ze nic sie z niej nie wylalo, nie była też peknieta. Wydaje mi się ze byly to moje dni niepłodne.Profilaktycznie około 15 godzin po stosunku zażyłam Escapelle. Czy istnieje duze prawdopodobieństwo abym zaszła w ciaze?Jestem straszna panikara

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w takim wypadku ryzyko ciąży można wykluczyć – zarówno dni niepłodne, jak i zażycie pigułki postkoitalnej sprawiają, że nie ma powodu do obaw. Skuteczność antykoncepcji po stosunku sięga 99,9%.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/tabletka-72-h-po.

Natomiast proszę się liczyć z możliwym wystąpieniem skutków ubocznych antykoncepcji postkoitalnej – możliwe są niewielkie opóźnienia miesiączki, nadprodukcja śluzu pochwowego, a nawet dolegliwości, budzące podejrzenia ciąży: mdłości, wymioty i nadmierna tkliwość piersi. Dla pewności po upływie 14 dni może Pani wykonać test ciążowy, który powinien wykluczyć zapłodnienie, a tym samym uspokoić Panią.

Na przyszłość warto również rozważyć dodatkową lub inną metodę antykoncepcji, jeśli prezerwatywa zawiodła, a w dodatku nie chce Pani zajść w ciążę.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antykoncepcji-po-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.