Czy jest duże prawdopodobieństwo, że mogłam zajść w ciążę?

Witam. Wczoraj godzine po zazyciu tabletki antykoncepcyjnej (Atywia) wystąpiła u mnie biegunka - 2 krotnie. Dzisiaj współżyłam ze swoim chłopakiem, dodatkowo się zabezpieczaliśmy, ale prezerwatywa pękła. Kolejną tabletkę zazylam o normalnej porze. Dodam, ze była to 4 tabletka, dzisiaj zażyłam 5. Czy jest duże prawdopodobieństwo na to ze mogłam zajść w ciąże? Co zrobić w takiej sytuacji? Czy zgłosić się do lekarza po tabletkę po? Z góry dziękuje za odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, w przypadku wystąpienia biegunki po około 3-4 godzinach od zażycia tabletki antykoncepcyjnej istnieje szansa, że nie zdążyła się ona wchłonąć i antykoncepcja zostanie osłabiona. Warto zastanowić się, czy była to ostra biegunka, która pojawiła się dwa razy w kilku wypróżnieniach, czy jedynie oddała Pani dwa razy luźniejszy kał (w takim przypadku hormony najprawdopodobniej zadziałały prawidłowo). W sytuacji wystąpienia ryzyka zapłodnienia ma Pani możliwość udania się do lekarza ginekologa, który przepisze receptę na tabletkę po, jednak należy pamiętać o tym, że wywołuje ona wiele skutków ubocznych, z jakimi należy liczyć się po jej zażyciu.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.