Czy przyjąć kolejną tabletkę antykoncepcji?

Wodnisty stolec półtorej godziny po wzięciu antykoncepcji Dzień dobry. Postanowiłam tutaj napisać, gdyż nie jest dla mnie wszystko jasne. Biorę tabletki Atywia od 3 lat, dziś wzięłam czwartą tabletkę z pierwszego tygodnia. Zasady z ulotki znam na pamięć, że w przypadku wystąpienia wymiotów/biegunki należy wziąć zapasową tabletkę. Po wzięciu tabletki i zjedzeniu obfitego posiłku po 1,5h pojawił się u mnie ból brzucha, skurcze, a następnie wodnisty stolec. Zestresowana wzięłam tabletkę z zapasowego blistra, jednakże po czasie tknęło mnie, że blister nie jest już taki nowy. Ku nieszczęściu data ważności upłynęła pół roku temu. Nie wiem, co zrobić teraz w tej sytuacji - czy wodnisty stolec mógł wpłynąć na antykoncepcję? Czy przeterminowana tabletka nic nie pomoże i wziąć kolejną z aktualnego blistra? Czy jednak wtedy przyjęcie 3 tabletek jednego dnia wywoła skutki uboczne? Jestem spanikowana, z góry dziękuję za odpowiedź...

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jednorazowe oddanie wodnistego stolca nie jest równoznaczne z biegunką, więc nie powinno prowadzić do osłabienia skuteczności tabletki antykoncepcyjnej. Przeterminowany środek antykoncepcyjny najprawdopodobniej miał znacznie słabsze działanie i raczej nie zadziałał, ale pomimo to nie istnieje konieczność przyjmowania dodatkowej tabletki z opakowania zapasowego, ponieważ jest Pani nadal skutecznie chroniona przed zajściem w ciążę, a dodatkowe hormony mogłyby doprowadzić do zawirowań w układzie hormonalnym.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji https://portal.abczdrowie.pl/przeciwwskazania-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.