Czy mogę przyjąć uszkodzoną tabletkę antykoncepcji?

Czy mogę przyjąć pękniętą tabletkę antykoncepcyjną? Dzień dobry, zauważyłam, że ostatnia czynna tabletka z blistra jest pęknięta na pół. Moje pytanie brzmi czy mogę taką tabletkę przyjąć czy wykorzystać tabletkę z zapasowego blistra?
KOBIETA, 20 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w takiej sytuacji lepiej jest nie przyjmować pękniętej tabletki antykoncepcyjnej. Nie wiadomo bowiem, czy zmieni się wchłanianie substancji czynnej. Ciężko jest to przewidzieć. Nasza ekspertka uważa, że połamanie tabletki antykoncepcyjnej może wpłynąć na jej skuteczność, a konkretnie na strawienie w żołądku.

Bezpieczniej jest więc pominąć taką pigułkę i wcześniej rozpocząć przerwę na krwawienie z odstawienia bądź też zażyć tabletkę zapasową.

Odpowiedzi na podobne pytania umieszczamy pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-peknieta-tabletka-antykoncepcyjna-jest-nieskuteczna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-polamana-tabletka-antykoncepcyjna-jest-skuteczna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.