Zażyta przeterminowana tabletka antykoncepcyjna

Dzień dobry, mam problem odnośnie tabletek antykoncepcyjnych. Moja dziewczyna od ponad roku przyjmuje Mercilon. W tę niedzielę (23.12) rozpoczęła nowe opakowanie. Dziś (28.12) wieczorem, o tradycyjnej porze miała wziąć kolejną tabletkę, jednak w wyniku roztargnienia wzięła tabletkę ze starego blistra, które zostało jej, ponieważ kiedyś w wyniku skutków ubocznych odstawiła na miesiąc (było to konsultowane z lekarzem). Data ważności tabletki, którą dziś wzięła na blistrze wskazuje na lipiec 2012. Czy te przeterminowaną tabletkę, którą wzięła należy traktować jako zapomnianą i przyjąć drugą wg ulotki w jak najszybszym czasie? Czy jednak należy przyjmować tabletki normalnie? Dodam, że od ponad 2 tygodni nie odbywaliśmy stosunku. Dodatkowo zabezpieczamy się prezerwatywami. Czy ta tabletka w ogóle zadziałała i czy mogą wystąpić jakieś skutki uboczne? Czy są jakieś dodatkowe zalecenia? Proszę o pilną odpowiedź. Pozdrawiam!

Witam! Zażyta przeterminowana tabletka antykoncepcyjna prawdopodobnie nie zmniejszy ochrony antykoncepcyjnej, aczkolwiek producent nie gwarantuje skuteczności leku po przekroczeniu daty ważności i ryzyko zmniejszenia ochrony antykoncepcyjnej istnieje, chociaż jest małe. Jak Pan podkreśla, w ciągu 2 tygodni przed zdarzeniem, nie doszło do niezabezpieczonego stosunku, a więc nie ma ryzyka ciąży nawet w przypadku gdyby hormony nie uległy całkowitemu wchłonięciu. W związku z tym wydaje się, że nie ma powodów do przyjmowania dodatkowej tabletki, ale wystarczy kontynuowanie dotychczasowego planu zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Po zażyciu przeterminowanej tabletki nie powinno dojść do żadnych działań niepożądanych, oprócz tych typowo związanych ze stosowaniem antykoncepcji. Proponuję przez 7 dni po incydencie stosować dodatkowo prezerwatywę, aby uniknąć ewentualnego (choć mało prawdopodobnego) ryzyka ciąży. Pozdrawiam serdecznie!