Czy to mogło zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?

Dzień dobry. Pytanie dotyczy antykoncepcji. Najpierw chciałabym zaznaczyć że zażywam tabletki antykoncepcyjne półtora roku w formie 24 4. Piątek, sobota, niedziela i poniedzialek to dni z tabletkami placebo w kolorze zielonym. We wtorek zaczynając nowe opakowanie tabletka została wzięta o wieczornej porze jak zawsze. Natomiast w środę przez natłok pracy i zmęczenia zapomniałam wziąć. Zorientowałam się dopiero w czwartek gdy miałam przyjmować kolejna tabletkę ( wieczorem, czyli minęły 24 h) . W ulotce było zapisane że jeśli minęło ponad 12h trzeba jak najszybciej wziąć pominięta tabletkę nawet jeśli oznaczałoby że wezmę dwie. Tak też zrobiłam. Zastanawiam się czy to nie wpłynie na zwiększone prawdopodobieństwo ciąży. Współżyłam w tygodniu poprzednim (dokładnie w piątek, czyli w dniu rozpoczęcia placebo i w niedzielę choć do wytrysku wewnątrz pochwy nie doszło). Nigdy nie zdarzyło mi się pominąć tabletki, a jestem trochę przewrażliwiona i chce mieć pewność że w ciążę nie znajdę. Moja Pani ginekolog powiedziała by po prostu zabezpieczać się przez kolejne 14 dni i ze względu na długość brania tabletek nie powinnam zająć w ciążę. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety każde nieprawidłowe stosowanie tabletek, w tym pominięcie tabletki, niesie ze sobą ryzyko zapłodnienia i choć nieraz jest ono niewielkie, to nadal istnieje, tak jak i w tym przypadku, ze względu na odbyty w poprzednim tygodniu stosunek. W związku z tym należy oczywiście stosować dodatkową antykoncepcję przez minimum kolejne 7 dni, co zapobiegnie ewentualnemu zapłodnieniu w kolejnych dniach. Na chwilę obecną nie można całkowicie wykluczyć ewentualnej ciąży, jednak jej ryzyko jest dość niskie.

W przypadku, gdyby następne krwawienie z odstawienia się nie pojawiło, należy wykonać test ciążowy.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwwskazania-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.