Zapomniana tabletka a prawdopodobieństwo ciąży

Wzięłam pigułkę we wtorek w godzinach 19-21 (niestety, nie pamiętam) i zapomniałam wziąć w środę... więc jak się tylko obudziłam w czwartek, czyli o 8.20, wzięłam pigułkę. Czy antykoncepcja jest zachowana? PS Współżyłam w ostatni piątek, czyli 5 dni od dnia, w którym zapomniałam tabletki...

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli pomiędzy dwiema zażytymi tabletkami upłynął czas krótszy niż 36 godzin, to antykoncepcja jest zachowana. Jeśli ten czas był dłuższy, to należy potraktować sytuację jako pominięcie jednej tabletki... Jeśli pigułkę wtorkową zażyła Pani o 21.00, to nie ma powodów do obaw. Jeśli była to raczej 19.00, to mogą pojawić się kłopoty. Ponieważ nie pamięta Pani, jaka to była godzina, chyba należy założyć tę gorszą wersję i uznać, że pominęła Pani jedną tabletkę.

Ryzyko ciąży zależy od tego, w którym tygodniu cyklu pominęła Pani tabletkę... Jeśli był to drugi tydzień cyklu, to ryzyko ciąży jest małe i nie ma konieczności stosowania dodatkowej formy antykoncepcji. Jeśli był to pierwszy tydzień, to istnieje ryzyko ciąży związane ze współżyciem w tygodniu poprzedzającym pomyłkę. Ponadto należy zabezpieczać się dodatkowo przez 7 kolejnych dni po pomyłce. Jeśli pomyliła się Pani w trzecim tygodniu cyklu, to należy pominąć 7-dniową przerwę i od razu rozpocząć drugie opakowanie pigułek.

Pozdrawiam!