Pominięta tabletka w pierwszym tygodniu a ryzyko ciąży

Witam. Do tej pory o tym nie myślałam, ale ostatnio nie daje mi to spokoju. Biorę tabletki od pół roku. Powinnam wziąć pigułkę o godzinie 20:00, ale całkiem zapomniałam, jakoś 7 godzin potem nastąpił stosunek, bez wytrysku "do środka", tabletkę wzięłam dopiero następnego dnia około godziny 17. Dodam, że mam 19 lat, pigułka została pominięta w pierwszym tygodniu. Czy istnieje duże ryzyko zajścia w ciążę? Z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Stosunek przerywany nie zabezpiecza przed ciążą.
2. Jeśli pominęła Pani tabletkę z pierwszego tygodnia, to ryzyko ciąży jest realne. W przypadku pominięcia tabletki powinna Pani postępować zgodnie z instrukcją z ulotki/opakowania, która mówi, że należy zastosować tabletkę "po stosunku" i zabezpieczać się prezerwatywami przez kolejne 7 dni. Jeśli nie zastosowała się Pani do tej instrukcji, proponuję wykonać test ciążowy.