Pominięta jedna tabletka w pierwszym tygodniu

Witam. Pierwszą tabletkę przyjęłam w czwartek, a zapomniałam wziąć jedną w sobotę, przyjęłam ją w niedzielę razem z niedzielną tabletką (czyli dokładnie 24 godziny spóźnienia). Nigdy żadnej nie zapomniałam, a biorę je prawie 2 lata, martwię się. W ulotce napisane jest, że może być ciąża jeśli stosunek odbył się w ciągu tygodnia (7 dni) poprzedzających pominiętą tabletkę. Ja współżyłam z chłopakiem ostatni raz w piątek, w sobotę w nocy dostałam okres, a w kolejną sobotę zapomniałam tabletki. To wychodzi 8 dni, a nie 7. Czy to jest różnica? Proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

W przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu ich przyjmowania należy jak najszybciej przyjąć opuszczoną tabletkę. Kolejne należy zażywać o stałej porze. Przez kolejnych 7 dni konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywa.
Jeżeli w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki doszło do współżycia to istnieje możliwość ciąży. W Pani przypadku do stosunku doszło 8 dni przed pominięciem tabletki. Dlatego ryzyko ciąży jest małe. Jednak proponuję po około 10-14 dniach od stosunku wykonanie testu ciążowego.

Pozdrawiam