Zapomniana 5 tabletka w 1 tygodniu cyklu

Witam, zapomniałam 5 tabletki w 1 tygodniu brania, przyjęłam ją drugiego dnia o 16.00, a dzień wcześniej o 22.00, powinnam o 16 i uprawiałam rano seks następnego dnia. Co powinnam zrobić - przyjąć tabletkę? Kochałam się znowu po 2 dniach przyjmowania tabletek. Czy mogę być w ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu cyklu należy przyjąć pominiętą tabletkę, tak szybko, jak to możliwe (nawet jeżeli oznacza to, że przyjmie się dwie tabletki jednego dnia). Do tego należy stosować dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywa) przez następne 7 dni. Ponadto istnieje ryzyko ciąży związane ze stosunkami odbytymi w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki. Jeśli nie zabezpieczała się Pani dodatkowo przez 7 dni po pominięciu tabletki, a do tego współżyła Pani w ciągu tygodnia poprzedzającego to pominięcie, to, niestety, w Pani przypadku istnieje ryzyko ciąży. Proszę wykonać test ciążowy za około 2-3 tygodnie (i powtórzyć go jeszcze tydzień później). W przypadku pozytywnego testu należy natychmiast odstawić tabletki.

Pozdrawiam!