Zapomniałam wziąć tabletkę i współżyłam - czy istnieje ryzyko ciąży?

Witam! Od ponad pół roku stosuje tabletki antykoncepcyjne. Mój problem polega na tym, że zapomniałam wziąć 5. tabletki, a następnego dnia wzięłam dwie jednocześnie. 7 dnia zażywania wzięłam z kilkugodzinnym opóźnieniem (jednak nie przekroczyło 12h), natomiast 8. dnia wzięłam tabletkę po ok 15 godz. Współżyłam 8. dnia i 9. dnia zażywania (wtedy już wzięłam prawidłowo). W obu przypadkach kończył we mnie. Jak duże ryzyko ciąży występuje? Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na moje pytanie.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
W przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu należy jak najszybciej przyjąć tą zapomniana tabletkę oraz stosować dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę przez kolejne 7 dni. Natomiast przy pominięciu tabletki w drugim tygodniu należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, ale nie ma konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Jeżeli Pani nie zastosowała się do tych zaleceń to ryzyko ciąży istnieje. Dlatego po upływie około 10-14 dni od stosunku proponuję wykonanie testu ciążowego. Gdyby jego wynik był negatywny należy powtórzyć test po tygodniu.

Pozdrawiam