Pominięta 3 tabletka w pierwszym tygodniu

Witam. Jestem kobietą, mam 24 lata. Tabletki antykoncepcyjne przyjmuję od prawie roku (w czerwcu minie rok), o stałej porze (ok. godz. 18-19). W sobotę rozpoczęłam nowe opakowanie tabletek. W sobotę i niedzielę pigułki przyjęłam o stałej porze, ale w poniedziałek zapomniałam o tabletce. Pominiętą tabletkę przyjęłam dopiero następnego dnia (wt.) ok. godz. 9 (czyli minęło ok. 14 h). Następną tabletkę wzięłam o stałej porze. Dzień przed pominięciem tabletki uprawiałam seks z zabezpieczeniem (prezerwatywa). Czy duże są szanse na ciąże, jeśli prezerwatywa zawiodłaby (ale nie pękła) i czy antykoncepcja będzie teraz skuteczna? Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu istnieje ryzyko ciąży związane ze stosunkami odbytymi w tygodniu poprzedzającym pomyłkę. Proszę wykonać test ciążowy lub udać się do lekarza za około 2-3 tygodnie. Przed rozpoczęciem kolejnego opakowania należy wykluczyć ciążę. Ponadto w przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu należy stosować dodatkową formę antykoncepcji (prezerwatywa) przez 7 kolejnych dni po pominięciu.

Pozdrawiam!