Pominięta pierwsza tabletka antykoncepcyjna: Co zrobić?

Witam. Tabletki antykoncepcyjne stosuję od kilku lat. Pierwszy raz zapomniałam przyjąć pierwszą tabletkę po 7 dniowej przerwie. Pigułkę przyjęłam po ok 11,5 godziny, następną o stałej porze. Moje pytanie dotyczy zachowania skuteczności antykoncepcji jeśli w ciągu siedmiodniowej przerwy: nie doszło do stosunku, doszło 2 dnia przerwy? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.
W przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu należy ją jak najszybciej przyjąć, a kolejne tabletki o stałej porze. Przez kolejne 7 dni należy stosować dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę. Jeżeli w tygodniu poprzedzającym przyjęcie tabletki: A) nie doszło do współżycia to nie ma ryzyka zajścia w ciążę, B) doszło do współżycia to istnieje ryzyko zajścia w ciążę; wówczas należy rozważyć antykoncepcję postkoitalną.
Pozdrawiam