Pominięcie dwóch tabletek - jakie skutki?

Stosuję tabletki antykoncepcyjne od około 3 lat. Niestety ostatnio zdarzyło mi się pominięcie dwóch tabletek, niestety nie potrafię stwierdzić którego dnia dokładnie i czy przerwa nastąpiła z rzędu, był to albo pierwszy albo drugi tydzień. W tym czasie odbyłam stosunek (9. dnia brania tabletek), tego dnia tabletkę wzięłam i na następny dzień się zorientowałam, że pominęłam kiedyś dwie tabletki. Tego dnia (10) wzięłam na raz trzy tabletki (dwie zaległe i jedna bieżącą). Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Czy powinnam stosować nadal ten listek? Wiem, że konieczne jest wykonanie testu ciążowego, ale na razie na to za wcześnie, więc pytam ponieważ strasznie się denerwuję. Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj,

sposób postępowania jest uzależniony od ilości i terminu pominięcia tabletek. W Twoim przypadku można zastosować następujący schemat przyjmując, że pominiętych zostało więcej niż 2 tabletki w pierwszym tygodniu przyjmowania:
wówczas należy przez kolejne 7 dni stosować dodatkowego zabezpieczenie lub powstrzymać się od współżycia, przyjąć antykoncepcję postkoitalną jeżeli doszło w tym czasie do współżycia a następnie kontynuować przyjmowanie tabletek.

Pozdrawiam!