Zapomniana 12 tabletka antykoncepcyjna w 2 tygodniu

Witam! Od 12 lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Ostatnio zapomniałam wziąć 12 tabletki z opakowania (2 tydzień). Powinnam wziąć o 21, a zauważyłam następnego dnia o 21, że nie zgadzają się dni. W ulotce wyczytałam, że jeśli upłynie czas 12 godzin, to nie należy jej zażywać. Oczywiście jej nie wzięłam, tylko kolejną. Teraz zastanawiam się, czy dobrze zrobiłam. Pech chciał, że w tym czasie współżyliśmy. Czy mam podstawę do obaw? Czy mogłam zajść w ciążę? Z niecierpliwością czekam na okres. Proszę o szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W ulotkach większości pigułek antykoncepcyjnych jest podane, że w razie opóźnienia zażycia pigułki należy ją połknąć, kiedy tylko zorientowało się o pomyłce, nawet jeśli oznacza to połknięcie dwóch pigułek na raz... Przy pominięciu pigułki w drugim tygodniu cyklu nie ma konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji i ryzyko ciąży jest małe. Jeśli w ulotce Pani leku napisane było inaczej, to dobrze, że się Pani do niej zastosowała. Powinno być w niej także napisane, czy należy się dodatkowo zabezpieczać i czy istnieje ryzyko ciąży. Jeśli jednak się Pani pomyliła i należało zażyć obie te pigułki, to chyba warto zabezpieczać się dodatkowo przez 7 dni.

Pozdrawiam!