Czy to zabezpieczenie mogło okazać się niewystarczające?

Witam, mam spory problem i bardzo proszę o pomoc 19 czerwca (były to dni płodne) kochałam się z chłopakiem i prezerwatywa razem ze sperma została we mnie. Na drugi dzień ,jak najszybciej było to możliwe ,zanim minelo 12h wzięłam tabletkę dzień po „EllaOne”. Wszystko było okej, dobrze się czułam mimo stresu wszystko było dobrze i czekałam na okres. Z kolei 26 czerwca ,kochałam się z chłopakiem bez prezerwatywy, ale wytrysk nie był we mnie ,tylko na zewnątrz. A wczoraj - 5 lipca, miała miejsce taka sama sytuacja jak wcześniej . Podczas stosunku gumka zsunęła się i została we mnie, były to dni niepłodne i oczekiwałam naokres ,który według kalendarzyka spóźniał się 2 dni. Dzisiaj (6 lipca) dostałam okresu , boli mnie bardzo brzuch ale nie jest to dla mnie nic nowego, bo bolące miesiączki pojawiają się regularnie ze względu na problemy z hormonami. Właśnie dlatego, nie jestem w stanie na ten moment brać tabletek antykoncepcyjnych i jednym zabezpieczeniem którego używaliśmy była prezerwatywa. Bardzo proszę o odpowiedz, jak myślicie? Skoro pojawił się okres to nie ma się co martwić? Okres z tego co wiem, nie dowodzi o braku ciąży....Opłaca się brać EllaOne na wszelki wypadek po wczorajszym stosunku? Mam się obawiać i ten jeden raz bez prezerwatywy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dwukrotna wpadka z prezerwatywą każe domniemywać, że prawdopodobnie ten środek antykoncepcji mechanicznej nie jest właściwie dobrany lub używany nieprawidłowo i stosowanie go będzie się niestety wiązało z dużym ryzykiem nieplanowanej ciąży. Prezerwatywa nie powinna pęknąć, zsunąć się ani w żaden sposób przemieszczać niezależnie od temperamentu stosunku seksualnego. Z kolei stosunek bez żadnych zabezpieczeń obarczony jest jeszcze większym ryzykiem wpadki.

Natomiast nie sposób odpowiedzieć na ryzyko ciąży w przypadku 2 feralnych zbliżeń po 20. czerwca z uwagi na zastosowaną antykoncepcję postkoitalną – jest jednak mało prawdopodobne, by doszło wówczas do zapłodnienia. Proszę pamiętać, że tabletka „po” zawiera potężną dawkę hormonów, które zaburzają cykl menstruacyjny i mogą prowadzić do przesunięć w jego obrębie. Oznacza to, że nie sposób odnosić się do kalendarzyka dni płodnych po zażyciu EllaOne. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/ellaone-co-naprawde-wiemy-o-tabletce-dzien-po.

Zatem jeżeli w momencie zażycia tabletki antykoncepcji awaryjnej nie była Pani na początku dni płodnych, to automatycznie dochodzi do przesunięcia owulacji, choć nie jest to regułą: owulacja może nie wystąpić wcale... Zatem trudno orzekać, czy w kolejnych, wspomnianych przez Panią dniach miały miejsce dni płodne czy niepłodne. Zachęcam do zapoznania się z odpowiedzią na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletka-po-spozniajacy-sie-okres.

Natomiast odradzam zażycie kolejnej tabletki antykoncepcji postkoitalnej – z uwagi na dawkę hormonów nie powinno się jej stosować w tak krótkim odstępie czasu. Więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-antykoncepcji-hormonalnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.