Czy mimo, że wzięłam tabletkę mogę być w ciąży?

Witam. Kochałam się z chłopakiem i pękła nam prezerwatywa. Wzięłam tabletkę „po” po trzech godzinach od stosunku. Według kalendarzyka była wtedy średnia szansa na zajście w ciąże. Czy mimo że wzięłam tabletkę mogę być w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawdopodobieństwo ciąży w Pani przypadku jest właściwie zerowe, z uwagi na przyjętą tabletkę „po”, należącą do antykoncepcji awaryjnej. Jej działanie polega na zagęszczeniu śluzu i tym samym utrudnienie plemnikom przedostania się do komórki jajowej. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-awaryjna.

W zależności od typu tabletki można ją przyjąć do 72 h lub do 120 h po stosunku. Oczywiście czas jest kluczowy w określaniu jej skuteczności – im wcześniej zostanie zażyta, tym większe szanse na to, że zadziała, hamując owulację. W przypadku tego drugiego farmaceutyku statystycznie tylko 2 kobiety na 100 zaszły w ciążę pomimo zażycia hormonu steroidowego, co daje skuteczność rzędu niemal 98%. Jeśli jest Pani zainteresowana, odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ellaone-co-naprawde-wiemy-o-tabletce-dzien-po.

Ponieważ była Pani przed dniami płodnymi oraz zastosowała Pani antykoncepcję postkoitalną w tak krótkim czasie od stosunku płciowego, to sądzę, że nie ma Pani powodów do obaw. Natomiast proszę pamiętać, że z uwagi na dużą dawkę hormonów zawartych w tabletkach „po”, niewykluczone, że miesiączka pojawi się wcześniej lub z dużym opóźnieniem, możliwe są także inne zaburzenia cyklu miesiączkowego, o których wspomina producent w ulotce.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.