Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży po takim stosunku?

Dzień dobry, Chciałam się dowiedzieć jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciąże jeśli odbyłam stosunek płciowy z 7dnia od pierwszego dnia cyklu, z zabezpieczeniem , prezerwatywa nie pękła ani się zsunęła. Dodatkowo przyjęłam tabletkę Elka One 11h od stosunku. Zadaje to pytanie poniewaz występują u mnie objawy których wcześniej nie miałam przed okresem jak obfity żółty śluz, czy wrażliwe i powiększone sutki. Dodatkowo, spóźnia mi się okres (9 dni od normalnego cyklu,4 dni po odjęciu 5 dni po tabletce Ellaone ), i nie występują żadne objawy mówiące o zbliżającym się okresie.

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie napisała Pani, co skłoniło Panią do przyjęcia tabletki EllaOne. Tego typu środki są zarezerwowane dla wyjątkowych okoliczności, takich jak seks bez zabezpieczeń podczas dni płodnych czy „wpadka” z pękniętą prezerwatywą. W Pani sytuacji ciąża jest wykluczona, a przemawiają za tym wszystkie wymienione przez Panią okoliczności: stosunek prawdopodobnie podczas dni niepłodnych, zabezpieczenie mechaniczne, które nie zawiodło i tabletka wczesnoporonna. Natomiast odnośnie opisanych przez Panią dolegliwości: z uwagi na potężną dawkę hormonów steroidowych tabletka może oddziaływać bardzo silnie na organizm, powodując szereg skutków ubocznych. EllaOne ma opóźnić owulację lub ją zatrzymać, a dodatkowo wpływa na wyścielenie błony śluzowej macicy, by jeszcze bardziej utrudnić plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Stąd zarówno brak menstruacji, jak i wzmożona produkcja wydzieliny. Jak informuje producent – okres może opóźnić się nawet powyżej 20 dni (najczęściej ok. 7 dni, dłuższe opóźnienia pojawiają się statystycznie u ok. 4% kobiet, które zastosowały taką antykoncepcję postkoitalną). Proszę zapoznać się z tym artykułem, wyjaśnia wszelkie niejasności związane z tabletką EllaOne: https://portal.abczdrowie.pl/ellaone-co-naprawde-wiemy-o-tabletce-dzien-po. Wymienia wszystkie najbardziej powszechne skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej, w tym wspomnianą przez Panią tkliwość piersi. Proszę zatem spokojnie czekać na miesiączkę. Jeśli jest Pani zainteresowana, to tutaj znajduje się odpowiedź eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletka-po-spozniajacy-sie-okres. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.