Jak duże jest ryzyko, że mogę być w ciąży?

Dzień dobry. Ostatni okres miałam 04.10. Do współżycia z prezerwatywa doszło 10.10. Nie mielismy pewności, więc wzięłam tabletkę ella one. Później współżyliśmy, ale zawsze z prezerwatywa i nigdy we mnie nie doszedł. Planowany okres powinien wystąpić 30.10. Do czego nie doszło. Obecnie mam obniżona szyjkę i biały, gęsty śluz. Jak duże jest ryzyko, że mogę być w ciąży? Dodam jeszcze, że nie mam żadnych innych obsjow mogących świadczyć o ciąży, jedynie ten spóźniający się okres.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sądzę, że w opisanej sytuacji ryzyko ciąży nie zachodzi – prezerwatywa w połączeniu ze stosunkiem przerywanym eliminuje możliwość zapłodnienia.

Natomiast proszę pamiętać, że EllaOne to pigułka zawierająca potężną dawkę hormonu steroidowego, a jej działanie polega na opóźnieniu owulacji. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ellaone-co-naprawde-wiemy-o-tabletce-dzien-po.

W konsekwencji może dojść do przejściowych zaburzeń hormonalnych. Ulotka dołączona przez producenta do produktu wymienia szczegółowo działania niepożądane, które mogą się pojawić w związku z zażyciem tabletki antykoncepcji postkoitalnej. Wśród nich są zaburzenia miesiączkowania. O innych skutkach ubocznych pigułki „dzień po” przeczyta Pani w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antykoncepcji-po-stosunku.

Oznacza to, że w tym cyklu krwawienie może nie pojawić się wcale lub może spóźnić się nawet znacznie, zatem nie ma Pani powodu do obaw.

Oczywiście na wszelki wypadek warto wykonać test ciążowy – to powinno ostatecznie rozwiać Pani wątpliwości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.