Czy dostanę krwawień, czy cykl się przesunie?

Witam. Przyjęłam tabletkę EllaOne 19 czerwca w piatek ze względu na pękniecie prezerwatywy 12h po stosunku. Partner również nie skończył w srodku. Czyli stosunek odbył się 18 czerwca w czwartek Ostatni dzień miesiączki miałam w srode 17 czerwca. Pytanie moje jest takie czy za tydzień dostanę krwawień czy jednak cykl mi sie przesunie ? Również czy jest możliwość na zajście w ciążę. Czytając ulotkę nie mogę nic konkretnego wywnioskować. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tabletka EllaOne zawiera octan uliprystalu, należący do grupy hormonów steroidowych, działający na zasadzie przeciwieństwa do żeńskiego hormonu – progesteronu. Jego celem jest opóźnienie lub zatrzymanie owulacji tak, by nie dopuścić do zapłodnienia, a dodatkowo utrudnienie plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/ellaone-co-naprawde-wiemy-o-tabletce-dzien-po.

W efekcie bardzo prawdopodobne są przesunięcia w cyklu (spowodowane zaburzeniem cyklu jajeczkowania), a konkretnie – opóźnienie miesiączki. Najczęściej jest to opóźnienie w granicach 7 dni, lecz w niektórych przypadkach może sięgać powyżej 20 dni – jest to kwestia indywidualna organizmu kobiety. Oczywiście inne skutki uboczne również należy wziąć pod uwagę, gdyż mogą budzić niepokój. Mam tu na myśli np. bardziej skąpą lub wręcz przeciwnie – obfitą miesiączkę czy krwawienia śródcykliczne, a także dolegliwości takie jak huśtawki nastrojów, bóle głowy, mięśni czy tkliwość piersi i inne. Więcej o działaniach niepożądanych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antykoncepcji-po-stosunku.

Ma to związek z ingerencją w gospodarkę hormonalną, lecz nie świadczy o tym, że tabletka antykoncepcji awaryjnej nie zadziałała. W rzeczywistości, mimo zażycia tabletki EllaOne w ciążę zaszło 2 na 100 kobiet, jak podaje producent.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.