Czy zaszłam w ciążę po pominięciu tabletki?

Dzień dobry, Chciałabym zasięgnąć porady ginekologicznej, mój lekarz przyjmuje dopiero od wtorku a wydaje mi się że sprawa jest pilna. Biorę antykoncepcję Microgynon 21 od dwóch lat, niestety ostatnio mam dość burzliwy okres życiu i pominęłam dwie tabletki w pierwszym tygodniu przyjmowania leku. Nie zażyłam tabletki w środę ani czwartek, w piątek 23.09 przypomniałam sobie o tym i zażyłam od razu dwie pominięte przed południem. Wieczorem w piątek przyjęłam trzecią, zgodnie z godziną o której normalnie je przyjmowałam, parę godzin później rozpoczęło się u mnie krwawienie, które trwa do teraz (24.09). W tygodniu przed środą 21.09 uprawiałam niezabezpieczony stosunek płciowy dnia 18.09. Czy jest ryzyko że mogę zajść w ciążę, co teraz zrobić? Z góry bardzo dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, w każdym przypadku nieprawidłowego stosowania tabletek antykoncepcyjnych istnieje ryzyko zajścia w ciążę, w związku z tym warto byłoby skonsultować się teraz ze swoim lekarzem ginekologiem, jeśli nie przyjęła Pani aż dwóch tabletek w pierwszym tygodniu ich stosowania. Dodatkowo, zanim zacznie Pani kolejne opakowanie tabletek, należałoby wykonać test ciążowy. W tym momencie powinna Pani korzystać również z prezerwatyw podczas stosunków - minimum przez następne 7 dni.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-postkoitalna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.