Czy tabletka może nie zadziałać przy okresie?

Wczoraj uprawialam seks bez zabezpieczenia, był to pierwszy dzień cyklu, wiec miałam okres. 8 godzin później wzięłam tabletkę dzień ,,po". Czy to, że mam okres może sprawić, że tabletka escapelle 1500 nie zadziała? Czy powinnam się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim nie ma Pani powodów do obaw z uwagi na to, że stosunek płciowy miał miejsce pierwszego dnia cyklu, czyli w dni niepłodne – to wyklucza możliwość zapłodnienie. Odsyłam do artykułu omawiającego działaniu tabletki 72h „po”: https://portal.abczdrowie.pl/tabletka-72-h-po.

Natomiast tabletka Escapelle ma na celu zahamowanie pojawienia się owulacji i tym samym uniemożliwia zapłodnienie. Tego typu antykoncepcja awaryjna opiera się na działaniu syntetycznego progesteronu i nie będzie skuteczna, jeśli zostanie zażyta po wystąpieniu owulacji. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/escapelle-czy-ellaone-czym-sie-roznia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.