Co robić gdy zbyt wcześnie przyjęłam tabletkę antykoncepcyjną?

Dzień dobry, Chciałabym zapytać, co zrobić w przypadku, gdy przez pomyłkę wzięłam pigułkę antykoncepcyjną o jeden dzień za wcześnie niż powinnam (w poniedziałek zamiast we wtorek)? Czy mogę kontynuować przyjmowanie tabletek z tego blistra wykorzystać jedną pigułkę z zapasowego blistra, żeby skończyć przyjmowanie tabletek tego samego dnia jak zawsze i po 7 dniach przerwy rozpocząć kolejne opakowanie tak jak zawsze, czyli we wtorek?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przyjęcie tabletki jeden dzień wcześniej przed planowanym zakończeniem przerwy raczej nie powinno negatywnie wpłynąć na ochronę antykoncepcyjną. Producenci wskazują bowiem, że przerwa powinna trwać od 0 do 7 dni, tzn. jeśli przerwa będzie trwała krócej niż 7 dni, to nie wywoła to żadnych negatywnych konsekwencji.

Tak jak Pani wspomniała, przy zakończeniu cyklu może Pani wziąć tabletkę z blistra zapasowego. Pozwoli to na zachowanie regularności cyklu. Należy też pamiętać, aby nie robić przerw dłuższych niż 7 dni, ponieważ może to doprowadzić do zmniejszenia ochrony antykoncepcyjnej.

Więcej informacji o takim rodzaju zapobiegania niechcianej ciąży znajdzie Pani w naszym artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.