Po jakim czasie od rozpoczęcia okresu powinnam przyjąć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną?

Witam. Zaczynam przyjmować tabletki Vines, dzisiaj (to jest sobota) ok godziny 19.00 dostałam okres. Do ilu godzin mogę zażyć najpóźniej pierwszą tabletkę, żeby uznać to jeszcze za pierwszy dzień. Bardzo mi zależy żeby brać tabletki w godzinach porannych. Czy jeśli przyjmę pierwszą tabletkę w niedzielę o godzinie 4.00, to mogę to zaliczyć jeszcze do pierwszego dnia okresu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zażycie pierwszej tabletki antykoncepcyjnej powinno mieć miejsce podczas pierwszego dnia cyklu – czyli pierwszego dnia krwawienia menstruacyjnego, ale taką samą skuteczność działania preparatu uzyska Pani, zażywając pierwszą tabletkę nawet drugiego lub trzeciego dnia cyklu.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Jeżeli okres rozpoczął się u Pani wieczorem, to nic nie stoi na przeszkodzie, by pierwszą pigułkę zażyła Pani kolejnego dnia rano – nie ma powodu do obaw o nieskuteczność ochrony antykoncepcyjnej. Warto wiedzieć, że w przypadku tabletek dwuskładnikowych opóźnienie w zażyciu pigułki może wynosić nawet 12 godzin – nie ma to wpływu na obniżenie skuteczności preparatu.

Być może Pani wątpliwości rozwieją nasze artykuły, proszę się z nimi zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/za-wczesnie-wzieta-pigulka-antykoncepcyjna oraz https://portal.abczdrowie.pl/zapomniana-tabletka-antykoncepcyjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.