Kiedy wziąć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną?

Witam. Mam 19 lat i za około tydzień powinnam zacząć brać moje pierwsze tabletki antykoncepcyjne. Wiem, że mam zacząć je brać pierwszego dnia, gdy wystąpi okres. Moje pytanie jest takie: jeżeli na opakowaniu tabletki są podpisane, zaczynając od poniedziałku przez kolejne dni tygodnia (nie ma wyróżnionej od której zacząć), to którą mam przyjąć jako pierwszą? Zakładam, że okres dostanę we wtorek, czyli jeżeli te tabletki są od poniedziałku, to mam wziąć tę pierwszą i nie patrzeć na podpis, czy drugą, która jest podpisana jako wtorek (co by się zgadzało z faktycznym dniem tygodnia)? Drugie moje pytanie jest takie: czy jeżeli dostane okres w nocy, to mam przyjąć tabletkę od razu rano, czy mogę przeczekać do wieczora (chcę przyjmować je o godzinie 18-19)? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

19 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Dni tygodnia umieszczone na opakowaniu nie mają większego znaczenia. Mają na celu ułatwienie Pani zażywanie pigułek, więc jeśli mieszają Pani w głowie, to proszę po prostu nie zwracać na nie uwagi. Zamysł jest taki, że jeśli zacznie Pani okres w środę, to zażywa Pani którąkolwiek tabletkę podpisaną środa, a następnego dnia pigułkę umieszczoną obok z napisem czwartek, potem piątek itd. W ten sposób łatwo kontrolować, czy nie popełniło się pomyłki.

Gdyby dostała Pani okresu w nocy, to jednak lepiej jest zażyć tabletkę trochę wcześniej niż o 18-19. Pierwszego dnia zażyje Pani tabletkę np. o 11-12, drugiego o 15, a trzeciego o 19 i tę godzinę już Pani utrzyma...

Odpowiada Pani zażywanie pigułki o godzinie 19, proszę jednak zauważyć, że np. jeśli kobieta zażywa tabletkę o godzinie 21-22, to następnego dnia rano ma jeszcze sporo czasu (do godziny 9-10), żeby sprawdzić, czy na pewno wczoraj łyknęła tabletkę i w razie czego, skorygować to (tabletka działa, jeśli opóźnienie w zażyciu jest krótsze niż 12 godzin).

Pozdrawiam!