Czy sok grejpfrutowy wpłynie na działanie antykoncepcji?

Czy wypicie niewielkiej ilości soku zawierającego grejpfrut (dostałam sok i dopiero po wypiciu tych 2 łyków wyczułam grejpfrut) wypłynie na działanie tabletki antykoncepcyjnej OC35 przyjętej ok 2h przed wypiciem soku? Dodam że jest to przedostatnia tabletka z blistra.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie zaleca się popijania tabletek antykoncepcyjnych ani żadnych leków sokiem z grejpfruta oraz pić jego dużych ilości zanim lek się wchłonie.

Niewielka ilość soku grejpfrutowego, wypita w dodatku 2 godziny po zażyciu pigułki antykoncepcyjnej, nie ma żadnego wpływu na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. W Pani przypadku nie zaburzy to wchłaniania leku do krwiobiegu, ponieważ prawdopodobnie po takim czasie hormony zostały już przyswojone.

Warto jednak wspomnieć w tym miejscu, że związki zawarte w grejpfrucie hamują metabolizowanie niektórych leków w wątrobie, co zwiększa ich stężenie we krwi. To z kolei może powodować nasilenie działań niepożądanych leku – w tym wypadku pigułek antykoncepcyjnych – a nie osłabienie jego zadziałania. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-grejpfruta-z-lekami.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.