Czy sok z grejpfrutów obniża skuteczność plastrów antykoncepcyjnych?

Witam. Moje pytanie brzmi: Czy sok z grejpfrutów, bądź same grejpfruty, obniżają działanie plastrów antykoncepcyjnych ? Czy mogę zjeść, np. jednego grejpfruta dziennie? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Sok grejpfrutowy powoduje zmniejszenie tempa przemian leku w organizmie co powoduje, że zwiększa się stężenie aktywnego niezmienionego przez metabolizm preparatu. Jednym słowem sok z grejpfruta nasila działanie leków.

Nie ma powodów co do obaw o zmniejszenie skuteczności antykoncepcji, natomiast spożywanie wymienionego owocu może skutkować zwiększeniem stężenie hormonów we krwi, co jak wiadomo, nie jest obojętne dla zdrowia (działania niepożądane antykoncepcji hormonalnej).

Na pewno możliwe jest sporadyczne spożywanie grejpfrutów.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem co do szczegółowych ilości.

Redakcja abcZdrowie.pl