Sok grejpfrutowy a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Witam, Biorę tabletki, przyjmuję już drugi blister. Wczoraj zjadłam ćwiartkę grejfruta wypiłam dwie szklanki soku grejfrutowego. Czy zmniejszyło to działanie moich tabletek? Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Sok grejpfrutowy wpływa na aktywność cytochromu P 450. Jest to enzym (a właściwie grupa izoenzymów) wątrobowych, który bierze udział w przemianie różnych substancji w wątrobie, np. leków. Tak się składa, że etynyloestradiol, składnik tabletek antykoncepcyjnych jest metabolizowany przez ten enzym. Dlatego spożywanie soku grejpfrutowego może wpływać na działanie tabletek antykoncepcyjnych. Wpływ ten nie jest jednak dokładnie określony w badaniach klinicznych. Być może warto, aby do końca tego cyklu zastosowała Pani dodatkową formę antykoncepcji.

Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty