Czym najlepiej popijać tabletki antykoncepcyjne?

Zgłaszam się do Państwa z pytaniami dość prostymi, jednakże dla mnie jest to bardzo ważne-czy popijanie wodą gazowaną/kranówką czy też sokiem owocowym ma jakiś wpływ na działanie tabletek antykoncepcyjnych? Wiem, że najlepiej jest popijać czystą wodą niegazowaną/przegotowaną, ale czasami nie mam jej pod ręką. Chciałam również zapytać o temperaturę przechowywania tabletek antykoncepcyjnych. Czy 10 stopni, bądź jeszcze niższa temperatura mają wpływa na ich działanie? Czy można jakoś wywnioskować, że tabletki antykoncepcyjne działają? Czy drobne krwawienia podczas brania tabletek wskazują na to, że tabletki funkcjonują prawidłowo? Dodam, że jestem początkująca, dopiero drugie opakowanie tabletek. Mogliby mi Państwo podać jakieś wskazówki? Z góry dziękuję

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Faktycznie, najlepiej popijać leki wodą mineralną. Jeśli nie ma Pani możliwości popijania tabletek wodą, można korzystać z większości napojów pomijając oczywiście alkohol i sok grejpfrutowy,który wpływa na aktywność cytochromu C 450, który metabolizuje etynyloestradiol, składnik tabletek. Nie ma co prawda danych, które precyzują jaka ilość soku działa negatywnie na metabolizm, ale myślę, że lepiej nie ryzykować.
Jeśli chodzi o temperaturę, to 10stopni Celsjusza, jest jeszcze zaliczana do temperatury pokojowej, czyli optymalnej dla tabletek antykoncepcyjnych. O wpływ niższej temperatur y na skuteczność tabletek możesz spytać farmaceuty, który ma kierunkowe wykształcenie i będzie ci mógł udzielić dokładniejszych informacji.
Krwawienia międzymiesiączkowe przy przyjmowaniu tabletek mogą występować w pierwszych miesiącach przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Po 3-4 miesiącach, jeżeli nie ustąpią, warto skontaktować się z lekarzem.
Skuteczność tabletek jest zachowana, jeśli tylko przyjmujesz je regularnie i nie łączysz ich z innymi lekami, które mogą wpływać na ich działanie. (spis tych leków znajdziesz chociażby przez google).

Pozdrawiam.