Czy temperatura uszkodziła tabletki antykoncepcyjne?

Witam. Przyjmuje tabletki antykoncepcyjne elin. Teraz na dworze są straszne upały, ja tabletki antykoncepcyjne przechowuje w pokoju gdzie temperatura teraz wynosi 35 stopni. Czy tabletki mogły się popsuć?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

tabletki antykoncepcyjne, tak jak i inne leki, należy przechowywać w odpowiedniej temperaturze – zazwyczaj wynosi ona maksymalnie 25-30 stopni Celsjusza.

Skoro w pokoju temperatura jest tak wysoka należy znaleźć najchłodniejsze miejsce w domu. Może to być zamykana szafka, do której nie docierają promienie słoneczne. Innym rozwiązaniem jest trzymanie tabletek antykoncepcyjnych w lodówce.

Jeśli tabletki nie były wystawiane bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, to powinna zachować swoją skuteczność. W przyszłości proszę jednak przechowywać je w innym miejscu.

Inne użytkowniczki zadawały podobne pytania. Znajdzie je Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-przechowywac-tabletki-antykoncepcyjne-w-czasie-upalow,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/temperatura-a-dzialanie-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.