Czy grejpfrut obniża działanie antykoncepji?

Czy jedzenie codziennie grejpfruta obniża działanie tabletek antykoncepcyjnych ? Czy jeśli tabletkę biorę rano o 5 a grejpfruta zjem o 19 to czy antykoncepcja zostanie zachowana?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

sok grejpfrutowy ma wpływ na tabletki antykoncepcyjne (wchodzi z nimi w interakcję), jednak nie osłabia on ich działania, a jedynie podbija, co przyczynia się do zwiększenia stężenia substancji czynnej we krwi. W efekcie może to prowadzić do większego prawdopodobieństwa wystąpienia objawów niepożądanych, skutków ubocznych, które wywołuje dany lek, zatem takie połączenie jest niekoniecznie bezpieczne. W przypadku, gdy spożycie grejpfruta jest konieczne, należy odczekać z konsumpcją przynajmniej 4 godziny po zażyciu tabletek.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-grejpfruta-z-lekami

https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-z-cytrusami

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.