Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych po wodnistej biegunce

Witam serdecznie!

Już od dłuższego czasu przyjmuje tabletki antykoncepcyjne. Tabletki biorę o 20.00. Wczoraj (niedziela) po pięciu godzinach od przyjęcia tabletki (1.00) wystąpiła u mnie biegunka, wodnista, ale było jej naprawdę mało. Gdy obudziłam się rano to jeszcze 3 razy w przeciągu 4 godzin skorzystałam z toalety, stolec nie był już wodnisty, lecz papkowaty, towarzyszyły mu lekkie bóle brzucha. W ciągu dnia dolegliwości ustały i czułam się już dobrze. Biegunka wystąpiła w bezpiecznym przedziale czasowym, ale wolałabym się upewnić czy jestem zabezpieczona? Czy stosunek, który odbyłam przed przyjęciem tabletki był bezpieczny? Czy teraz muszę się dodatkowo zabezpieczać? Dziś (poniedziałek) nie boli mnie już brzuch, a stolec jest normalny. Z góry dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Pozdrawiam

Witam!

Nie ma powodów do obaw. Przyjmuje się, że czas wchłaniania tabletek antykoncepcyjnych wynosi maksymalnie 3-4 godziny od zażycia. Biegunka po 5h od przyjęcia tabletki nie ma więc żadnego wpływu na działanie leku. W przypadku wystąpienia ostrej biegunki do 4h od zażycia tabletki należy niezwłocznie zażyć kolejną. Jeśli pominie się pigułkę w pierwszym blistrze należy przez następne 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Pozdrawiam serdecznie!