Czy biegunka mogła obniżyć skuteczność tabletek?

Witam! Od sześciu miesięcy przyjmuję pigułki Yaz (42+4). Wczoraj o piętnastej przyjęłam 12 pigułkę, tej samej nocy uprawiałam ostry petting z partnerem, nie jest wykluczone, że trochę spermy mogło zostać przeniesione na dłoni do pochwy. Dzisiaj około godziny 8 rano (tj. siedemnaście godzin od przyjęcia pigułki) dostałam biegunki (nie wiem, czy była ostra, ale dwa razy w ciągu godziny oddałam luźny stolec). Na wszelki wypadek przyjęłam 12 pigułkę z zapasowego opakowania. Kolejną 13 pigułkę przyjmę dzisiaj o godzinie 15 (bez żadnych zmian). Czy ochrona przed ciążą nie została zmniejszona przez biegunkę? Czy powinnam udać się do ginekologa po tzw. pigułkę 72 godziny po? Pozdrawiam!

Witam serdecznie!
W opisanym przypadku nie doszło do obniżenia skuteczności preparatu antykoncepcyjnego. Przyjmuje się, iż tabletka ulega całkowitemu wchłonięciu w przeciągu 3-4 godzin. Z tego też względu ostra biegunka mająca miejsce po 4 godzinach od przyjęcia tabletki nie wpływa na działanie antykoncepcyjne. Oznacza to, iż nie było wskazań do przyjmowania dodatkowej tabletki. Jej przyjęcie oczywiście nie ma wpływu na Pani dalsze zabezpieczenie. Reasumując, nie widzę wskazań do przyjęcia tabletki alarmowej.
Pozdrawiam