Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 6 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogło dojść do zapłodnienia po pominięciu tabletki antykoncepcyjnej?

Witam, od 2 lat przyjmuję pigułki Yaz. Pierwszy raz zdarzyło mi się zapomnieć pigułkę! Nastąpiło to w pierwszym dniu cyklu. Postąpiłam zgodnie z instrukcją i przyjęłam obie pigułki na raz oraz nie współżyłam przez kolejne 7 dni. I do dziś regularne przyjmuje pigułki. 11 dnia cyklu odbył się stosunek, po którym przez 2 dni występowało delikatne plamienie. W sobotę (18 dzień cyklu) był kolejny stosunek, a dziś pojawił się u mnie przeźroczysty śluz - czy to oznacza dni płodne? Czy możliwe jest, że pigułki jednak nie działają? Czy powinnam przyjąć pigułkę 72h po?

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Czego należy unikać w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas. Właśnie wtedy kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Obejrzyj film i dowiedz się, czego powinna unikać kobieta w stanie błogosławionym.

Witam! Z treści zapytania wnioskuję, że doszło do 24-godzinnego opóźnienia w przyjęciu tabletki. Jeżeli zastosowała się Pani do zaleceń producenta to ryzyko ciąży istnieje wyłącznie w sytuacji, gdy dochodziło do niezabezpieczonych dodatkowo zbliżeń w trakcie 7-dniowej przerwy. Przezroczysty śluz nie musi świadczyć o zniesieniu działania antykoncepcyjnego, choć oczywiście jest to możliwe. Należy bowiem pamiętać, że antykoncepcja hormonalna nie daje 100% zabezpieczenia. Z Pani opisu wynika jednak, że w ciągu ostatnich dni przyjmowała Pani tabletki regularnie i dlatego wydaje się, że nie ma Pani podstaw do obaw. Nie widzę również wskazań do zastosowania antykoncepcji alarmowej. Pozdrawiam

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy