Zwymiotowanie tabletki i nie przyjęcie dodatkowej

Witam. Biorę tabletki od 3 miesięcy. W piątek współżyłam z chłopakiem, tabletkę przyjęłam jak zawsze o 20. W sobotę również przyjęłam tabletkę o 20 ale po 2-2,5 godzinach ją zwymiotowałam i nie przyjęłam dodatkowej, była to 18 tabletka z opakowania. Następną wzięłam normalnie o 20 w niedziele. Zdaję sobie sprawę, że ta sobotnia się nie wchłonęła, a ja niestety jej nie "nadrobiłam". Teraz jest poniedziałek do końca opakowania zostały mi 2 tabletki jedna na dziś, druga na wtorek i nie wiem co robić. Powinnam nie robić 7dniowej przerwy? I czy nie ma ryzyka, że zaszłam w ciążę przez ten piątkowy stosunek?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy.
Jeśli wymioty nastąpiły w czasie krótszym niż 3-4 godziny od zażycia przez Panią pigułki antykoncepcyjnej, to prawdopodobnie nie została ona wchłonięta w całości. W tej sytuacji powinna Pani niezwłocznie przyjąć kolejną pigułkę.

Ryzyko ciąży zależy również od tygodnia cyklu menstruacyjnego. Jeśli została zwymiotowana pigułka z pierwszego tygodnia cyklu, to ryzyko stosunków ulega wtedy zwiększeniu. W późniejszych okresach zwymiotowanie pigułki nie wiąże się z większym prawdopodobieństwem zajścia w ciąże. Ponadto ryzyko uległoby zwiększeniu po zwymiotowaniu kolejnej pigułki dnia następnego. W tych sytuacjach należałoby stosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywę) podczas odbywania stosunku oraz podczas 7-dniowej przerwy.

Jeśli do pominięcia pigułki nastąpiło podczas 3 tygodnia to należy zrezygnować z 7-dniowej przerwy i rozpocząć kolejne opakowanie, po skończeniu obecnego.
Proponujemy przejrzeć ulotkę informacyjną Pani pigułek antykoncepcyjnych, gdzie powinny się znajdować informację na ten temat. W ramach wątpliwości można też wykonać test ciążowy.