Wymioty: Jak wpływają na skuteczność leków antykoncepcyjnych?

Witam. To moje drugie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Wczoraj zażyłam 10 tabletkę o godz 8.30 ok godz 20.30 wymiotowałam. Następnie odbył się stosunek. Tabletka powinna się już wchłonąć więc skuteczność tabletek również została zachowana? Jak postępować do końca bistra? Dzisiaj wzięłam regularnie kolejną (11) tabletkę, ale czy muszę korzystać z dodatkowego zabezpieczenia? Czy przez tydzień lub do końca opakowania powinnam używać jeszcze dodatkowo chociażby prezerwatywy?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,
Jeśli wymioty wystąpiły w czasie krótszym niż 3-4 godziny od zażycia przez Panią pigułki antykoncepcyjnej, to prawdopodobnie nie została ona wchłonięta w całości. W tej sytuacji powinna Pani niezwłocznie przyjąć kolejną pigułkę.
Ryzyko ciąży zależy również od tygodnia cyklu menstruacyjnego. Jeśli została zwymiotowana pigułka z pierwszego tygodnia cyklu, to ryzyko stosunków ulega wtedy zwiększeniu. W późniejszych okresach zwymiotowanie pigułki nie wiąże się z większym ryzykiem zajścia w ciąże. Ponadto ryzyko uległoby zwiększeniu po zwymiotowaniu kolejnej pigułki dnia następnego. W tych sytuacjach  powinno się stosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywę) podczas odbywania stosunku oraz podczas 7-dniowej przerwy.
Jeśli zwymiotowanie pigułki nastąpiło w trakcie 3 tygodnia to należy zrezygnować z 7-dniowej przerwy i rozpocząć kolejne opakowanie, po skończeniu obecnego.
Proponujemy przejrzeć ulotkę informacyjną Pani pigułek antykoncepcyjnych, gdzie powinny się znajdować informacje na ten temat. W ramach wątpliwości można też wykonać test ciążowy.

Proponujemy też do zapoznaniem się z artykułami na naszym portalu na ten temat:
http://abcantykoncepcja.pl/antykoncepcja-hormonalna-w-pytaniach-i-odpowiedziach

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl