Jak postępować z tabletkami antykoncepcyjnymi gdy wystąpi biegunka?

Witam. Biorę tabletki antykoncepcyjne N*** od 3 miesięcy. Nie narzekam na nie. W 1 dniu 3 tygodnia po 4 h i 10-15 min pogoniło mnie do toalety najprawdopodobniej z przejedzenia, była to tylko jednorazowa akcja ponieważ po tym nawet brzuch mnie nie bolał. Nie martwię się o ciążę ponieważ nie kochałam się z moim chłopakiem 3 dni przed, ale przerwę zrobiłam normalnie. Dopiero dzisiaj przeczytałam ulotkę. Ile muszę się zabezpieczać prezerwatywą?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy.
Jeśli wymioty wystąpiły w czasie krótszym niż 3-4 godziny od zażycia przez Panią tabletki antykoncepcyjnej, to prawdopodobnie nie została ona wchłonięta w całości. W tej sytuacji powinna Pani niezwłocznie zażyć kolejną tabletkę.
Ryzyko ciąży zależy również od tygodnia cyklu menstruacyjnego. Jeśli została zwymiotowana tabletka z pierwszego tygodnia cyklu, to ryzyko stosunków ulega wtedy zwiększeniu. W późniejszych okresach zwymiotowanie tabletki nie wiąże się z większym ryzykiem zajścia w ciąże. Ponadto ryzyko uległoby zwiększeniu po zwymiotowaniu kolejnej pigułki dnia następnego. W tych sytuacjach powinno się zastosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywę) podczas odbywania stosunku oraz podczas 7-dniowej przerwy.
Jeśli do pominięcia tabletki nastąpiło w trakcie 3 tygodnia to należy zrezygnować z 7-dniowej przerwy i rozpocząć kolejne opakowanie, po skończeniu obecnego.
Proponujemy przejrzeć ulotkę informacyjną Pani pigułek antykoncepcyjnych, gdzie powinny się znajdować informacje na ten temat. W ramach wątpliwości można też wykonać test ciążowy.
Proponujemy też do zapoznaniem się z artykułami na naszym portalu na ten temat:
http://abcantykoncepcja.pl/antykoncepcja-hormonalna-w-pytaniach-i-odpowiedziach

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl