Czy mogę być w ciąży jeśli po 2 godzinach zwymiotowałam tabletkę?

Od miesiąca biorą tabletki Y***, jestem. Przyjmuję je codziennie o godzinie 21. Tak jak zwykle wzięłam tabletkę o 21 a około godziny 23 wystąpiły lekkie wymioty. Stosunek uprawiałam 3 dni temu. Rozumiem że teraz muszę się dodatkowo zabezpieczyć, ale czy istnieje duże ryzyko że jestem w ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Jeśli wymioty wystąpiły w czasie krótszym niż 3-4 godziny od zażycia przez Panią tabletki antykoncepcyjnej, to prawdopodobnie nie została ona wchłonięta w całości. W tej sytuacji powinna Pani niezwłocznie zażyć kolejną pigułkę.
Ryzyko ciąży zależy również od tygodnia cyklu menstruacyjnego. Jeśli została zwymiotowana tabletka z pierwszego tygodnia cyklu, to ryzyko stosunków ulega wtedy zwiększeniu. W późniejszych okresach zwymiotowanie pigułki nie wiąże się z większym prawdopodobieństwem zajścia w ciąże. Ponadto ryzyko uległoby zwiększeniu po zwymiotowaniu kolejnej pigułki dnia następnego. W tych sytuacjach należałoby zastosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywę) w trakcie odbywania stosunku oraz podczas 7-dniowej przerwy.
Jeśli do pominięcia pigułki nastąpiło w trakcie 3 tygodnia to należy zrezygnować z 7-dniowej przerwy i rozpocząć kolejne opakowanie, po skończeniu obecnego.

Polecamy przejrzeć ulotkę informacyjną Pani pigułek antykoncepcyjnych, gdzie powinny się znajdować informacje na ten temat. W ramach wątpliwości można również wykonać test ciążowy.

Proponujemy też do zapoznaniem się z artykułami na naszym portalu na ten temat:
http://abcantykoncepcja.pl/antykoncepcja-hormonalna-w-pytaniach-i-odpowiedziach
http://abcantykoncepcja.pl/jak-dzialaja-pigulki-antykoncepcyjne