Zwrócona tabletka, czy po 7-dniowej przerwie antykoncepcja jest zachowana?

Kobieta, 20 lat. Witam, w poprzednim miesiącu brania tabletek (1 miesiąc) zwróciłam jedną tabletkę po około 3-3.5 h od przyjęcia w ulotce jest informacja, że tabletka wchłania się 3-4h. Następnej z zapasowego blistra nie zażyłam tylko dopiero następnego dnia o stałej porze wzięłam kolejną. Po 3 dniach wypadała 7-dniowa przerwa, którą rozpoczęłam. Czy po rozpoczęciu następnego opakowania po przerwie należy stosować dodatkową formę antykoncepcji? Jeśli tak to przez jaki czas?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Jeśli wymioty nastąpiły w czasie krótszym niż 3-4 godziny od zażycia przez Panią pigułki antykoncepcyjnej, to prawdopodobnie nie została ona wchłonięta w całości. W tej sytuacji powinna Pani niezwłocznie przyjąć kolejną pigułkę.
Ryzyko ciąży zależy również od tygodnia cyklu menstruacyjnego. Jeśli została zwymiotowana pigułka z pierwszego tygodnia cyklu, to ryzyko stosunków ulega wtedy zwiększeniu. W późniejszych okresach zwymiotowanie pigułki nie wiąże się z większym prawdopodobieństwem zajścia w ciąże. Ponadto ryzyko uległoby zwiększeniu po zwymiotowaniu kolejnej pigułki dnia następnego. W tych sytuacjach należałoby stosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywę) podczas odbywania stosunku oraz podczas 7-dniowej przerwy.
Jeśli do pominięcia pigułki nastąpiło podczas 3 tygodnia to należy zrezygnować z 7-dniowej przerwy i rozpocząć kolejne opakowanie, po skończeniu obecnego.
Proponujemy przejrzeć ulotkę informacyjną Pani pigułek antykoncepcyjnych, gdzie powinny się znajdować informację na ten temat. W ramach wątpliwości można też wykonać test ciążowy.