Zażyłam tabletkę i wymiotowałam. Czy jestem zabezpieczona?

Witam. Wczoraj o 16.15 przyjęłam 20 tabletkę z opakowania. O północy wystąpiły silne wymioty, które trwały do rana, a rano pojawiła się (nie silna) biegunka. Czy jestem w pełni zabezpieczona? Czy muszę brać drugą tabletkę? Jeśli tak to w ulotce napisane, że w dniach 18-24, gdy wystąpi biegunka lub wymioty należy zacząć nowe opakowanie. Co robić? Proszę o szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Jeśli wymioty wystąpiły w czasie krótszym niż 3-4 godziny od zażycia przez Panią pigułki antykoncepcyjnej, to prawdopodobnie nie została ona wchłonięta w całości. W tej sytuacji powinna Pani niezwłocznie zażyć kolejną pigułkę.
Ryzyko ciąży zależy również od tygodnia cyklu menstruacyjnego. Jeśli została zwymiotowana pigułka z pierwszego tygodnia cyklu, to ryzyko stosunków ulega wtedy zwiększeniu. W późniejszych okresach zwymiotowanie pigułki nie wiąże się z większym prawdopodobieństwem zajścia w ciąże. Ponadto ryzyko uległoby zwiększeniu po zwymiotowaniu kolejnej pigułki dnia następnego. W tych sytuacjach powinno się stosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywę) podczas odbywania stosunku oraz podczas 7-dniowej przerwy.
Jeśli do pominięcia pigułki doszło podczas 3 tygodnia to należy zrezygnować z 7-dniowej przerwy i rozpocząć kolejne opakowanie, po skończeniu obecnego.

Proponujemy przejrzeć ulotkę informacyjną Pani pigułek antykoncepcyjnych, gdzie powinny się znajdować informacje na ten temat. W ramach wątpliwości można też wykonać test ciążowy.

http://abcantykoncepcja.pl/pytania/wymioty-a-prawidlowe-przyjecie-tabletki

Zachęcamy do zadawania kolejnych innych pytań.

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl