Pominęłam dwie tabletki w pierwszym tygodniu przyjmowania - czy mogło dojść do zapłodnienia?

Witam! Po 7-dniowej przerwie w 8 dniu przyjęłam pierwszą tabletkę (18 lipca). Drugą tabletkę też przyjęłam regularnie (19 lipca), natomiast 3 i 4 (z 20 i 21 lipca) nie przyjęłam a uprawiałam seks pod wpływem alkoholu. Dziś rano także uprawiałam seks. Dwie spóźnione tabletki przyjęłam dziś rano po stosunku (22 lipca) a z dzisiejszego dnia powinnam przyjąć wieczorem. Od kilku godzin boli mnie brzuch. Czy to możliwe, że boli mnie brzuch od przyjęcia dwóch tabletek na raz? Czy mogę być w ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
W sytuacji opisanej przez Panią antykoncepcja nie jest zachowana. W ciągu najbliższych 7-10 dni od pominięcia tabletki należy stosować dodatkowe zabezpieczenie, a stosunki do 10 dni przed incydentem należy uznać za niezabezpieczone. Istnieje ryzyko ciąży - najbezpieczniej byłoby poczekać to kolejnego krwawienia bez zażywania tabletek. Jeśli krwawienie nie nastąpi w przewidywanym terminie należy wykonać test ciążowy. Jego wynik powinien być miarodajny po około 14 dniach od stosunku.
Jeżeli chodzi o sytuację pominięcia tabletek - najlepiej odwołać się do ulotki leku, ponieważ poszczególni producenci podają szczegółowe instrukcje co do takich sytuacji. Zastosowanie się do instrukcji zapewnia ciągłość antykoncepcji po 7-10 dniach od sytuacji pominięcia, kiedy to należy dodatkowo się zabezpieczać. Pozdrawiam serdecznie!