Pominięta tabletka antykoncepcyjna w drugim tygodniu stosowania preparatu

Witam! Jestem w trakcie brania tabletek antykoncepcyjnych Qlaira. Wczoraj (w sobotę) zapomniałam 13 tabletki, a w czwartek odbyłam stosunek. Tabletkę przyjęłam dziś o 13:00 czyli 19 h po... i o 18:00 wezmę dzisiejszą. Czy może/mogło dojść do zapłodnienia? Dodam, że jest to moje pierwsze opakowanie tabletek anty.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Najlepiej w takiej sytuacji kierować się informacjami zawartymi w ulotce produktu. A tam jest napisane, że jeśli pominięto tabletkę w dniach od 10 do 17 to po prostu należy jak najszybciej ją przyjąć, tak jak to Pani zrobiła, a później stosować przez 9 dni dodatkową mechaniczną metodę antykoncepcji. W tych dniach nie bierze się już pod uwagę stosunku odbytego przed pominięciem tabletki (w przeciwieństwie do pierwszych 9 tabletek!). Tak więc myślę, że stosując się do tych zaleceń może być Pani spokojna jeśli chodzi o ciążę. Gdyby jednak nie wystąpiło krwawienie z odstawienia to proszę przed kolejnym opakowaniem wykonać test ciążowy. Pozdrawiam!