Czy doszło do zapłodnienia po takim stosunku?

Witam, w piątek 9 grudnia pomiędzy 2 a 3 w nocy uprawiałam seks z chłopakiem. Poprzedniego wieczoru czyli 8 grudnia o 20 wieczorem zapomniałam wziąć tabletkę antykoncepcyjną, ponieważ byłam w pracy i przyjęłam ją po godzinie 8 rano w piątek. Czy mogło dojść do zapłodnienia? To była szósta tabletka z blistra. W piątek przyjęłam dwie tabletki. Tabletki yasminelle biorę od 1,5 roku. Czy muszę/mogę zastosować tabletkę "dzień po" do 72 godzin? Czy przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej mogę użyć tabletki dzień po? Czytałam w internecie o tym ale nie jestem pewna, bo raz napisali, że muszę przyjąć, a później napisali, że tabletki antykoncepcyjne są przeciwskazaniem do użycia tabletki "dzień po". Bardzo proszę o pomoc i dokładne wyjaśnienie, jak mam postępować w tej sytuacji i, czy mam się obawiać niechcianej ciąży.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w takiej sytuacji najlepiej jest sięgnąć do ulotki dołączonej do tabletek antykoncepcyjnych Yasminelle. Znajdziemy tam informacje, które mówią, że opóźnienie w przyjęciu tabletki dłuższe niż 12 godzin (w Pani przypadku czas ten został nieznacznie przekroczony) może zmniejszyć ochronę przed ciążą.

Jeśli pominięta została tabletka z pierwszego tygodnia należy przyjąć ją tak szybko, jak to możliwe. Następne pigułki należy stosować o dotychczasowej porze, jednocześnie stosując dodatkowe zabezpieczanie przez okres tygodnia. Jeżeli w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki doszło do zbliżenia, istnieje ryzyko zajścia w ciążę. W takiej sytuacji producent zaleca kontakt z ginekologiem.

Można stosować antykoncepcję awaryjną podczas doustnej antykoncepcji hormonalnej, choć może ona zaburzyć jej działanie. Należy ją również zastosować w określonym czasie, który niestety już minął. W obecnej sytuacji proszę wykonać test ciążowy po 14 dniach od stosunku.

Odpowiedzi na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-szostej-tabletki-czy-ryzyko-ciazy-jest-wysokie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-szostej-tabletki-antykoncepcyjnej-i-brak-krwawienia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-5-tabletki-antykoncepcyjnej-i-odbycie-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.