Czy doszło do zapłodnienia podczas stosowania Vines?

Witam. Od kilku miesięcy stosuję tabletki antykoncepcyjne Vibin Mini. W czwartek wieczorem przyjęłam pierwszą tabletkę antybiotyku Augmentin 875 mg 125 mg i ostatnią z substancją czynną Vibin Mini (przyjmowana w południe), a w piątek zaczęłam brać tabletki placebo i przez ten czas przyjmowałam antybiotyk (rano i wieczorem po jednej tabletce), tj. do czwartku, a w piątek zaczęłam brać tabletki z substancją czynną. W poniedziałek (w czwartym dniu brania tabletek z substancją czynną) doszło do stosunku przerywanego. Czy mogło dojść do zapłodnienia. czy jestem chroniona, gdy antybiotyk przyjmowałam podczas brania tabletek placebo?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wspomina Pani o przyjęciu pierwszej dawki antybiotyku wraz z ostatnią tabletką antykoncepcyjną zawierającą substancję czynną, co oznacza, że stosowała Pani antybiotykoterapię nie tylko podczas przyjmowania tabletek placebo.

W takiej sytuacji specjaliści zalecają stosowanie dodatkowych form zabezpieczenia (np. w postaci prezerwatywy) podczas antybiotykoterapii, jak i siedem dni po niej, ponieważ substancja czynna, jaką jest amoksycylina może obniżać skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji, więc istnieje ryzyko zajścia w ciążę, jeśli podczas stosunku nie stosowali Państwo dodatkowego zabezpieczenia. Ryzyko to nie jest wysokie ze względu na ochronę tabletkami antykoncepcyjnymi, która mogła zostać obniżona, co nie oznacza, że nie było jej wcale. Dla pewności, że nie doszło do zapłodnienia należy wykonać test ciążowy po około dwóch tygodniach od współżycia.

Odpowiedzi na podobne pytania innych użytkowniczek znaleźć można poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/antybiotyk-a-tabletki-antykoncepcyjne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/antybiotyki-stosowanie-antykoncepcji-daylette-a-ryzyko-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/cxy-przyjmujac-tabletki-w-okresie-placebo-jest-wysoka-mozliwosc-zajscia-w-ciaze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.