Czy mogło dojść do poczęcia w takiej sytuacji u 29-latki?

Dzień dobry. Od kilku lat stosuję antykoncepcję Vibin mini. 2 tygodnie temu, w 3 tygodniu brania tabletek 1 dzień miałam biegunkę, ale nie postąpiłam tak jak było w ulotce, czyli ani nie wzięłam następnej tabletki w ciągu 12 h, ani nie zrobiłam przerwy w braniu tabletek, nie zaczęłam też bez przerwy następnego opakowania, tylko brałam normalnie kolejne tabletki, ale podczas stosunku stosowałam z partnerem prezerwatywę. Krwawienie z odstawienia dostałam tak jak zwykle, ale się zastanawiam czy mimo to tabletki działają, czy zaburzylam ich działanie? Wczoraj uprawiałam seks bez zabezpieczenia z wytryskiem w środku, kilka dni temu też bez zabezpieczenia, ale to był stosunek przerywany. Czy przy opisanej sytuacji istnieje jakieś ryzyko ciąży? Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przede wszystkim proszę pamiętać, że jednorazowy luźny stolec nie jest biegunką, więc nie zaburzy działania tabletek. Jeśli faktycznie doszło do ostrej biegunki (wypróżnienia co najmniej 3 razy na dobę), wówczas antykoncepcja mogła zostać obniżona.

Wspomina jednak Pani o stosowaniu dodatkowego zabezpieczenia, które zapewniło ochronę przed ciążą. Obecnie przyjmuje Pani już nowe opakowanie, a więc antykoncepcja jest zachowana. W związku z powyższym ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo małe.

Odpowiedzi na podobne pytania innych użytkowniczek znajdują się pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-niezbedne-jest-dodatkowe-zabezpieczenie-w-przypadku-biegunki-podczas-przyjmowania-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych-a-dodatkowe-zabezpieczenia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-w-czasie-przerwy-czy-powinnam-sie-zabezpieczyc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.