Czy antykoncepcja będzie jeszcze zachowana?

Witam. Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne vibin mini( w piątek wzięłam pierwszą tabletkę placebo). W niedziele zaczął mi się okres i wymiotowałam, ciagle czuje takie jeżdżenie w brzuchu, we wtorek dostałam wodnistej biegunki. W piątek przyjmę pierwszą tabletkę z nowego blistra. Czy ochrona antykoncepcyjna będzie zachowana?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

tak, ochrona zostanie zachowana, jeśli dolegliwości ze strony układu pokarmowego występowały tylko podczas przyjmowania tabletek placebo.

Tabletki placebo nie zawierają bowiem dawki hormonów. Równie dobrze można więc ich nie przyjmować. Proszę jednak obserwować swój organizm, gdy rozpocznie Pani tabletki z nowego blistra, które będą zawierały substancję czynną. Wówczas wystąpienie wymiotów bądź biegunki może spowodować, że aktywna tabletka się nie wchłonie, co może doprowadzić do obniżenia skuteczności antykoncepcji.

Postępowanie w takich przypadkach jest opisane w ulotce dołączonej do opakowania każdych tabletek antykoncepcyjnych.

Odpowiedzi na podobne pytania innych użytkowniczek znajdzie Pani tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-podczas-brania-tabletek-placebo-a-ochrona-antykoncepcyjna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-mozliwosc-zajscia-w-ciaze-jesli-w-siedmiodniowej-przerwie-mialam-wymioty-i-wspolzylam,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-placebo-a-biegunka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.