Czy ochrona przed ciążą nie została zachowana?

Witam. Biore tabletki vibin mini- byłam chora i lekarz przepisał mi antybiotyk amotaks który zaczęłam brać pierwszego dnia nieaktywnych tabletek (23.09). Podczas tabletek placebo kochaliśmy się z partnerem bez dodatkowego zabezpieczenia (6 dzień tabletek placebo,28.09). Do dziś (03.10, 4 dzień z nowego blistra) nie dostałam krwawienia. 13 dnia (14.09) byłam u ginekologa który podczas usg stwierdził że jajnik 'schował sie' za macicą oraz dodatkowo stwierdził infekcję. Czy wszystkie te sytuacje maja wpływ na brak okresu? Czy ochrona nie zostala zachowana?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

substancja czynna leku Amotaks – amoksycylina – może obniżyć skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej. W związku z tym podczas antybiotykoterapii, jak i siedem dni po jej zakończeniu zaleca się stosowanie dodatkowej formy antykoncepcji.

Jeśli tego Pani zrobiła i w tym czasie doszło do niezabezpieczonych stosunków seksualnych, to istnieje możliwość zajścia w ciążę.

Brak krwawienia z odstawienia może świadczyć o ciąży, ale może również występować w przypadku prawidłowego przyjmowania tabletek. Czasem tak się po prostu zdarza. Najlepiej będzie wykonać test ciążowy po 10-14 dniach od stosunku, aby sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia.

Podobne pytania znaleźć można pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-antykoncepcja-bedzie-dzialac-po-antybiotyku,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-przyjac-amotaks-przy-stosowaniu-antykoncepcji-hormonalnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-amotaks-obniza-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.