Czy w tej sytuacji jest duża szansa na ciążę?

Przepisano mi Amotaks 2 razy dziennie przez 8 dni. Stosuje antykoncepcję hormonalna - Slinda. Podczas antybiotykoterapii stosowaliśmy z partnerem dodatkowe zabezpieczenie oraz 4 dni po. Natomiast 4 dnia po skończeniu antybiotyku nie zastosowaliśmy dodatkowego zabezpieczenia. Nie doszło do wytrysku w środku. Zaznaczę, że przyjmowałam wtedy tabletki placebo. Dzień później zaczelam nowy blister. Czy powinnam wziąć tabletkę po? Czy jest duża szansa na ciążę?
KOBIETA, 20 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

antybiotyk Amotaks może osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych, dlatego zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez cały okres antybiotykoterapii oraz siedem dni po jej zakończeniu.

Stosunki odbyte w tym czasie mogą bowiem doprowadzić do ciąży. Ryzyko nie jest bardzo duże, ale niestety nie można go całkowicie wykluczyć. W takiej sytuacji można rozważyć zastosowanie antykoncepcji awaryjnej, ale w tym momencie może być już za późnio. W związku z tym proszę wykonać test ciążowy za ok. 14 dni.

Podobne pytania z wypowiedziami specjalistów umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-antykoncepcja-bedzie-dzialac-po-antybiotyku,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/amotaks-i-tabletki-antykoncepcyjne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dodatkowe-zabezpieczenie-przy-belara-i-amotaks.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.