Czy możliwe, że doszło do zapłodnienia u 21-letniej kobiety?

Jaka jest szansa że mogło dojść do zapłodnienia jeśli biorę tabletki antykoncepcyjne (drovelis) lecz doszło do stosunku w trakcie terapii antybiotykowej (taromentin)? Podczas stosunku nie doszło do wytrysku, nie był to całkowity stosunek tylko kilku minutowy. Preejakulat mógł ewentualnie się pojawić w pochwie.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podczas stosowania antybiotykoterapii skuteczność tabletek antykoncepcyjnych może być obniżona, dlatego specjaliści zalecają stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez cały okres kuracji, jak i siedem dni po jej zakończeniu.

Niestety nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jak duże jest ryzyko. Brak pełnego wytrysku oczywiście je obniży, jednak w płynie preejakulacyjnym również mogą znajdować się plemniki, które są zdolne do zapłodnienia. W obecnej sytuacji najlepiej będzie wykonać test ciążowy po upływie 14 dni. Po tym czasie powinien być już wiarygodny, a Pani dowie się, czy zaszła w ciążę.

Odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-podczas-antybiotykoterapii-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-podczas-antybiotykoterapii-zinnatem-a-skutecznosc-mercilon,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-podczas-antybiotykoterapii-oslabiajacej-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.