Jak powinnam przyjmować teraz tabletki antykoncepcyjne?

Dzień dobry, zapomniałam wziąć tabletkę antykoncepcyjną (Naraya) wczoraj o godzinie 21:00. W ulotce jest napisane że można ją zażyć przed upływem 12h od planowej godziny zażywania, czyli do 9 rano następnego dnia (czyli dziś). Przyjęłam tabletkę dzisiaj o godzinie 8:40/45. Jest to końcówka 3 tygodnia zażywania tabletek, zostało mi jeszcze 3 tabletki do końca opakowania.(Dziś o 21 wezmę jeszcze tabletkę bo to planowana godzina brania antykoncepcji, więc zostaną mi dwie tabletki na niedzielę i poniedziałek) Wczoraj odbyłam stosunek bez zabezpieczenia. Moje pytanie jest takie, czy powinnam przyjąć tabletkę dzień po? I czy powinnam robić przerwę po skończeniu opakowania, czy dalej brać tabletki bez przerwy dla lepszego zabezpieczenia? Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zażyła Pani pominiętą tabletkę antykoncepcyjną przed upływem 12 godzin, a więc zgodnie z zaleceniami producenta. W takiej sytuacji skuteczność hormonalnej antykoncepcji doustnej powinna zostać zachowana i nie wymaga to żadnych dodatkowych działań.

Jeśli mimo to czuję Pani z tego powodu niepokój, to może Pani użyć dodatkowego zabezpieczenia na przykład w postaci prezerwatywy przez najbliższy tydzień. Naszym zdaniem nie powinna jednak mieć Pani powodów do obaw. Tabletki powinny bowiem zadziałać prawidłowo i nie ma konieczności przyjmowania tabletki awaryjnej ani pomijania siedmiodniowej przerwy.

Odpowiedzi na podobne pytania znaleźć można pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjecie-tabletki-po-12-h,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjecie-o-12-godzin-pozniej-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjecie-tabletki-antykoncepcyjnej-po-14-godzinach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.